برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم
English فارسی

دانشکده توانبخشیRehabilitation Faculty

فهرست اصلی
تاریخ : يکشنبه 10 آذر 1398
کد 400

هفته ملی و روز جهانی معلولین گرامی باد

هفته ملی و روز جهانی معلولین با شعار «ارتقای مشارکت افراد دارای معلولیت برای دستیابی به توسعه فراگیر، عادلانه و پایدار» از تاریخ 9 الی 15 آذر ماه سال 1398 در سطح کشور گرامی داشته می شود
رئیس دانشکده علوم توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی تبریزبا بیان اینکه : روز جهانی معلولین از سال ۱۹۹۲ هر ساله در ۳ دسامبر برگزار می‌شود گفت : هدف از تعیین این روز ارتقاء رشد اذهان عمومی درباره مسائل مربوط به معلولیتهای مختلف؛ و افزایش آگاهیهایی بوده است که می‌بایست از مساله پیوستن افراد معلول در تمامی جنبه‌های سیاسی؛ اجتماعی؛ اقتصادی و فرهنگی زندگی منتج شود. این وضع به همین منوال طی شد تا در سال ۱۹۹۹ شعاری با مضمون (امکان دسترسی برای همه در هزاره جدید) برگزیده شد و سرلوحه امور قرار گرفت.

دکتر سلطانی گفت : معلولان در جامعه توانسته اند تاثیر خود را ثابت کنند و همه باید تلاش کنیم تا کرامت انسانی این عزیزان در جامعه حفظ شود و به نظر من معلول کسی است که برای ادامه زندگی، شاید از دیگران کمک بگیرد ولی خیلی از ماها باید امید،صبر،استقامت و پشتکار در زندگی را باید ازآنها یاد بگیریم .

دکتر سلطانی افزود : روزجهانی معلولین را به همه معلولان و خانواده های محترم و صبور آنان تبریک و تهنیت می گویم و از زحمات بی شائبه خادمین این عرصه قدردانی می کنم وامیدوارم در  سایه تحقق خرد جمعی و همکاری بین بخشی  دستگاههای اجرایی ،زمینه های لازم برای  تحقق هر چه بیشتر  قانون حمایت از افراد دارای معلولیت و استفاده بهینه از خدمات و  امکانات عمومی، رفاهی، فرهنگی، آموزشی، فرصتهای شغلی برای جامعه معلولین فراهم گردد.
 
رئیس دانشکده علوم توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: همزمان با گرامیداشت هفته معلولان (9لغایت 15آذرماه) خدمات توانبخشی کلینیک های توانبخشی در بیمارستانهای اسدآبادی ،طالقانی،شهدا (درمانگاه امام خمینی ره ) و مرکز توانبخشی توانیر  در تاریخ های 12 و 13 آذر ماه رایگان می باشد.

وی ادامه داد: هدف از این اقدام را گرامیداشت هفته معلولان و رفاه حال شهروندان است و این خدمات شامل کار درمانی، فیزیوتراپی، گفتار درمانی، شنوایی سنجی، بینایی سنجی و ... است و همه مردم می‌توانند در این روزها  از خدمات این مراکز درمانی به طور رایگان بهره مند شوند.

گفتنی است : شعار امسال روز جهانی معلولان «ارتقای مشارکت افراد دارای معلولیت برای دستیابی به توسعه فراگیر، عادلانه و پایدار» نام گرفته است و براساس تقویم اعلام شده از سوی سازمان بهزیستی کشور، مراسم و گردهمایی‌های سطح کشور از شنبه، نهم آذر تا جمعه، پانزدهم آذر ادامه خواهد داشت.  برنامه‌ها و شعار‌های هفته جهانی معلولان بدین شرح اعلام شده است:

شنبه ۹ آذر:" افراد دارای معلولیت، مشارکت اجتماعی و فرصت‌های برابر"
یکشنبه ۱۰ آذر: "افراد دارای معلولیت، فرهنگ، هنر و خلاقیت"
دوشنبه ۱۱ آذر: " افراد دارای معلولیت، دسترسی وجامعه فراگیر"
سه شنبه ۱۲ آذر: "افراد دارای معلولیت و حمایت‌های قانونی"
چهارشنبه ۱۳ آذر: " افراد دارای معلولیت، توانمندسازی، نشاط و ورزش
پنج شنبه ۱۴ آذر: " افراد دارای معلولیت، خانواده و جامعه "
جمعه ۱۵ آذر: " اخلاق مداری و تکریم افراد دارای معلولیت "